Kontakta oss

    Nasdaq eVestment

    Kundframgångar

    Overview

    Lär dig hur förvaltare, kapitalägare och kunder inom privata marknader använder Nasdaq eVestment™-lösningar för att fatta datadrivna beslut, använda sina resurser mer produktivt och i slutändan uppnå bättre resultat.

    eVestment-ikoner föreställande ett stapeldiagram i olika nyanser av lila med en grön pil ovanför som visar en stigande trend.

    Kapitalägare

    Analysera hur Nasdaq eVestment har gett Kapitalägare förutsättningar att utöka insikter och effektivitet genom hela investeringslivscykeln. 

    Analysera hur Nasdaq eVestment har gett Kapitalägare förutsättningar att utöka insikter och effektivitet genom hela investeringslivscykeln. 

    eVestment-ikon med ett rutnät av lila rutor med bockmarkeringar.

    Kapitalförvaltare

    Ta reda på varför över 1 000 förvaltare, hedgefonder och nya förvaltare globalt förlitar sig på Nasdaq eVestment för att vinna och behålla kapital. 

    Ta reda på varför över 1 000 förvaltare, hedgefonder och nya förvaltare globalt förlitar sig på Nasdaq eVestment för att vinna och behålla kapital. 

    eVestment-ikon för att godkänna eller avvisa en Rapport i lila.

    Privata marknader

    Upptäck hur våra specialanpassade data- och analystjänster för privata marknader kan stärka GPs och LPs att nå sina tak, uppnå operativa effektiviseringar och driva program som överträffar jämförelseindex.

    Upptäck hur våra specialanpassade data- och analystjänster för privata marknader kan stärka GPs och LPs att nå sina tak, uppnå operativa effektiviseringar och driva program som överträffar jämförelseindex.

    Fallstudier

    Kapitalägare

    Bardos Foundation ->

    Familjekontor använder Nasdaq Solovis prestandaövervakning för att övergå till en familjestiftelse

    Desjardins Group Pension Plan ->

    Hur Desjardins växte ur konsultmodellen och förbättrade sina interna företagsgranskningsförmågor med Nasdaq eVestment TopQ+

    Georgia Tech Foundation ->

    Stiftelsen samarbetar med Nasdaq eVestment och Nasdaq Solovis för att lansera och implementera en ny riskhanteringslösning under den volatila COVID-19-pandemin.

    Italiensk pensionsfond ->

    Hur en italiensk pensionsfond värd flera miljarder använder Nasdaq eVestment för att effektivisera förvaltarundersökning och övervakning.

    Kanoo Global Investments ->

    Ett familjekontor i Mellanöstern utnyttjar Nasdaq eVestment-databasen för att hitta bäst i klassen bland investeringsförvaltare.

    Mirador ->

    Mirador använder Nasdaq eVestment och Nasdaq Solovis för att övervaka prestation för sina kunder

    New Mexico: PERA ->

    En pensionsplan på 15 miljarder USD använder PME-analys i Nasdaq eVestment TopQ+ för att samordna intressen med fondförvaltare.

    NYC:S revisor ->

    Hur private equity-teamet övervakar en portfölj med över 120 förvaltare och 200 fonder samtidigt som de regelbundet genomför noggrann företagsgranskning av nya och befintliga förvaltare.

    Russell Investments ->

    Hur Nasdaq eVestment varit avgörande för deras utveckling från manuell datainsamling till en globalt integrerad forskningskraft.

    SEDCO Capital ->

    Chef över chefer använder Nasdaq eVestment för att snabbt identifiera sökfinalister.

    Truvvo Partners ->

    Multi-family office möjliggör tillväxt och skalbarhet med Nasdaq Solovis.

    Verger Capital Management ->

    OCIO team använder Nasdaq eVestment TopQ+ för att förbättra sin due diligence-process och utvinna meningsfull information från data.

    UC Investments ->

    125 miljarder USD i pensions- och stiftelsekapital övergår från äldre teknologier till Nasdaq eVestment och Nasdaq Solovis agila teknologiramverk.

    Amerikansk stiftelsefond ->

    Stiftelsekapital centraliserar och skalar företagsgranskning med Nasdaq eVestment Research Management.

    Wallace Foundation ->

    The Wallace Foundation uppnår operativ effektivitet med Nasdaq eVestment och Nasdaq Solovis

    Fallstudier

    Kapitalförvaltare

    abrdn ->

    abrdn effektiviserar prospekteringsprocessen för nya kundsegment med Nasdaq eVestment Market Lens Wide Angle

    Bell Asset Management ->

    Australiensisk global aktieboutique utnyttjar Nasdaq eVestment för att bättre engagera investerare och konsulter globalt

    Boutiqueföretag ->

    Boutiqueförvaltare använder Nasdaq eVestment Intelligence för att öka kapital

    Calamos Investments ->

    Calamos Investments utnyttjar Nasdaq eVestment APIs för att stärka investerarengagemang

    Devon Equity Management ->

    Att bygga varumärkeskännedom inom den institutionella sektorn

    Eastspring Investments ->

    Eastspring Investments utnyttjar Nasdaq eVestment för att expandera sin globala närvaro

    FountainCap ->

    Nasdaq eVestment hjälper Hongkongbaserat företag att vinna pensionsmandat i Storbritannien

    Glenmede Trust Company ->

    Förmögenhetsförvaltare utökar forskningen om förvaltare och förbättrar kundkommunikationen med Nasdaq eVestment

    Global tillgångsförvaltare ->

    Global tillgångsförvaltare utnyttjar avancerad dataanalys, driven av Nasdaq eVestment APIs, för att engagera investerare

    Insync ->

    Insync samarbetar med Nasdaq eVestment Omni för att bredda och optimera sin varumärkesnärvaro

    M&G Investments ->

    Europeisk kapitalförvaltare skapar en tydligare bild av konkurrenslandskapet med Nasdaq eVestment

    McKinley Capital ->

    McKinley Capital ökar sin synlighet för potentiella investerare med Nasdaq eVestment

    Nissay Asset Management ->

    Ledande japansk kapitalförvaltare behåller konkurrensfördel genom innovation

    Quest Partners LLC ->

    Hedgefond använder Nasdaq eVestment Intelligence för att identifiera, vinna och behålla nya möjligheter

    Ranmore Fund Management ->

    Ranmore Fund Management tar sig in på den institutionella sektorn

    Sumitomo Mitsui DS Asset Management ->

    Den första förvaltaren i Japan att prenumerera på Nasdaq eVestment™ ESG Analytics

    Trinity Street Asset Management ->

    Londonbaserad kapitalförvaltare maximerar sökbarheten med strategisk databasnärvaro via Nasdaq eVestment

    Fallstudier

    Privata marknader

    Atlas Venture ->

    Hur Atlas Venture använder Nasdaq eVestment TopQ+ för att hitta Tydlighet i sin portföljdata

    Caltech investeringskontor ->

    Caltech utnyttjar Nasdaq eVestment TopQ+ för att få värdefulla analysinsikter

    Equistone Partners Europe ->

    Equistone Partners Europe använder Nasdaq eVestment TopQ+ för att effektivisera och hantera sin kapitalanskaffningsprocess

    Permira Advisors ->

    Permira Advisers implementerar Nasdaq eVestment TopQ+ för att säkerställa att de utvecklas i takt med investerares datakrav

    Kontakta oss för att lära dig mer om Nasdaq eVestment

    AI-översättning

    Vårt översättningsverktyg eftersträvar noggrannhet, men ingen maskinöversättning är felfri eller kan ersätta mänskliga översättare. Översättningar erbjuds som en service, "i befintligt skick." Vi garanterar inte att översättningar från engelska till andra språk är korrekta, tillförlitliga eller riktiga. Viss information kan översättas felaktigt på grund av programvarubegränsningar.

    Den ursprungliga engelska texten gäller på webbplatsen. Avvikelser i översättningen är icke-bindande och saknar juridisk tyngd för regelefterlevnad eller rättslig prövning. Vid frågor om översatt innehålls korrekthet, vänligen konsultera den officiella engelska versionen av vår webbplats.

    Vårt översättningsverktyg eftersträvar noggrannhet, men ingen maskinöversättning är felfri eller kan ersätta mänskliga översättare. Översättningar erbjuds som en service, "i befintligt skick." Vi garanterar inte att översättningar från engelska till andra språk är korrekta, tillförlitliga eller riktiga. Viss information kan översättas felaktigt på grund av programvarubegränsningar.Den ursprungliga engelska texten gäller på webbplatsen. Avvikelser i översättningen är icke-bindande och saknar juridisk tyngd för regelefterlevnad eller rättslig prövning. Vid frågor om översatt innehålls korrekthet, vänligen konsultera den officiella engelska versionen av vår webbplats.